Titanas (lot. titanium) – palyginti retas Žemės metalas, pasižymintis unikaliomis fizikinėmis-cheminėmis savybėmis. Savo tvirtumu titanas iš esmės prilygsta plienui, tačiau tuo pat metu yra ir vidutiniškai 75 proc. lengvesnis už pastarąjį metalo lydinį. Titanas yra itin patvarus, korozijai atsparus, biologiškai su žmogaus organizmu suderinamas elementas, kuris be jau minėtų savybių pasižymi ir plastiškumu bei mažu elektriniu laidumu. Titano lydymosi temperatūra siekia 1,660 °C, virimo temperatūra – 3,287 °C.
Išskirtinės titano cheminės-fizikinės savybės plačiai panaudojamos įvairiose srityse. Dėl biologinio suderinamumo su žmogaus organizmu titanas dažnai pasirenkamas medicininių implantų gamybai. Lėktuvų ir kosminių laivų konstrukcijai šis metalas pasirenkamas dėl išskirtinio tvirtumo ir lengvumo derinio. Titaną dažnai galima sutikti ir pačių įvairiausių sporto inventoriaus produktų sudėtyje – metalas panaudojamas ir dviračių rėmų, ir teniso rakečių, ir golfo lazdų gamyboje.
Kasdienėje buityje titanas kai kada sutinkamas tokiuose produktuose, kaip aukštos kokybės akinių rėmėliai bei rankinių laikrodžių korpusai ir apyrankės. Šis metalas panaudojamas ir kai kuriuose kompiuteriuose, mobiliuosiuose telefonuose ir planšetiniuose kompiuteriuose, nes būtent minėtiesiems įrenginiams itin svarbus medžiagos tvirtumo ir lengvumo derinys. Titanas šiuose produktuose paprastai sudaro mažiau nei 10 proc. bendro gaminio svorio. Titanas naudojamas ir kai kurių automobilių variklio komponentų bei išmetimo sistemos detalių gamybai.
Šaltiniai:
https://www.britannica.com/science/titanium
https://en.wikipedia.org/wiki/Titanium