Tantalas (lot. Tantalum) – retas, pusbrangis, sidabriškai pilkos spalvos metalas, kuris pasižymi išskirtinai geru atsparumu korozijai, aukšta lydymosi temperatūra ir dideliu medžiagos tankiu. Tantalas yra toks atsparus rūgščių ėsdinamajam poveikiui, kad net karališkojo vandens rūgštinis mišinys, tirpinantis beveik visus metalų junginius, šiam metalui niekaip nepakenkia. Tantalas taip pat žinomas dėl savo biologinio suderinamumo su žmogaus kūno audiniais. Metalo lydymosi temperatūra – 2996 °C, virimo temperatūra – 5425 °C.
Svarbi tantalo (cheminis simbolis Ta) panaudojimo (metalo dulkių pavidalu) sfera yra elektrotechnikos gamyba. Metalas naudojamas įvairių įrenginių kondensatorių ir (kai kada) didelės galios rezistorių gaminimui. Tantalas taip pat sutinkamas kaip sudėtinė įvairių ypatingo tvirtumo metalų lydinių (pvz. tantalo-volframo ar tantalo-niobio lydinio) dalis. Dėl tantalo ypatingo atsparumo karščiui, įvairios detalės, pagamintos iš minėtųjų lydinių, gali būti naudojamos oro transporto ir kosmoso pramonėje.
Dėl savo retumo, sąlyginio brangumo ir unikalaus panaudojimo galimybių, kasdieniniuose buities prietaisuose ir daiktuose tantalas sutinkamas rečiau. Šio metalo kiekiai įvairiuose kasdieninio naudojimo elektronikos prietaisuose – itin maži. Verta paminėti, jog tantalas dėl unikalių cheminių savybių yra tinkamas hipoalerginių papuošalų gamybai. Todėl juvelyrikos srityje šis metalas sutinkamas dažniau. Didesni tantalo kiekiai panaudojami ir gaminant specialius chirurginius implantus (nuo 0,5 iki 5g/vnt.).
Šaltiniai:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tantalum
https://www.britannica.com/science/tantalum