Sidabras (lot. argentum) – taurusis metalas, kuris visame pasaulyje vertinamas ir dėl prabangios bei estetiškai patrauklios išvaizdos ir dėl naudingųjų fizikinių-cheminių savybių. Sidabras žinomas kaip geriausiai elektros srovę bei šilumą praleidžiantis metalas. Sidabro (cheminis simbolis Ag) lydymosi temperatūra siekia 960,8°C, virimo temperatūra 2212°C. Dėl savo plastiškumo bei atsparumo atmosferinės oksidacijos poveikiui, sidabras nuo seniausių laikų buvo naudotas juvelyrinių dirbinių bei monetų gamyboje.
Nors sidabras, taip pat kaip ir auksas, yra gerai žinomas kaip investicinis metalas, jo panaudojimas toli gražu neapsiriboja investicinių luitų ir juvelyrikos dirbinių gamyba. Elektronikos pramonėje sidabras naudojamas fotoaparatų, televizorių monitorių, kompiuterių ir panašių prietaisų jungčių bei lustų gamyboje. Šio metalo paprastai aptinkama kai kuriuose laiduose, įvairiuose krovimo kabeliuose bei USB, HDMI ir panašių tipų elektroninėse jungtyse. Nedideli sidabro kiekiai gali būti randami tokiuose buitinės technikos prietaisuose, kaip mikrobangų krosnelės, oro kondicionieriai bei skalbimo mašinos.
Sidabras plačiai naudojamas ir medicinos pramonėje. Sidabro jonai žinomi kaip unikalūs katalizatoriai, padedantys valyti ore esančias bakterijas. Dėl antiseptinių priežasčių plonu sidabro sluoksniu gali būti padengiama įvairi medicininė įranga ir įrankiai.
Šaltiniai:
https://lt.wikipedia.org/wiki/Sidabras
https://www.britannica.com/science/silver
https://www.rsc.org/periodic-table/element/47/silver
https://geology.com/articles/uses-of-silver/
https://www.cruxinvestor.com/posts/copper-and-silver-demand-set-to-surge-amid-supply-deficits