Sausio 21, 2025
Metalų Biržos nuo 2025-01-15 iki 2025-01-21
Iš pirmo žvilgsnio tauriųjų metalų rinka praėjusią savaitę nepatyrė jokių išskirtinių pokyčių. Daugumos brangiųjų metalų įkainiai fiksavo arba ne itin ryškius prieaugius, arba nedideles korekcijas. Tačiau ši ramybė gali greitai baigtis. Praėjusią savaitę nestigo nei geopolitinių pokyčių, nei ekonominių Kinijos ir JAV pareiškimų bei sprendimų, galinčių lemti ryškesnę metalų kainų dinamiką ateityje.
Nuo sausio 15 iki sausio 21 dienos pasaulinė aukso rinkos kaina pakilo ~1,1 proc. ir sausio 21 dieną pasiekė 2723 $/oz.
Nors sausio pradžioje aukso kainos užtikrintai kopia į viršų, jų augimo sulėtėjimas praėjusią savaitę sietinas su daugybe prieštaringų rinkos signalų. Iš vienos pusės, JAV prezidentu prisaikdinus D. Trumpą, galima tikėtis griežtesnės Jungtinių Valstijų importo politikos, prekybinių konfliktų aštrėjimo ir didėjančios paklausos tauriajam aukso metalui.
Kita vertus, rinkos reaguoja ir į naujienas, signalizuojančias galimas aukso korekcijas. Praėjusį sekmadienį paskelbta apie paliaubas tarp Izraelio ir Hamas. Geopolitinio stabilumo augimas Artimuosiuose Rytuose gali stipriai prisidėti prie aukso investicinės paklausos mažėjimo.
Taip pat ne itin palankiai atrodo globalios palūkanų normų tendencijos. Iš JAV šiemet tikimasi vos 0,5 proc. palūkanų mažinimo; rinkos atstovai beveik 100 proc. sutaria, jog palūkanų karpymo sprendimas nebus priimtas artimiausiame FED posėdyje. Nedžiugina ir Japonijos centrinio banko sprendimai: Reuters analitikai teigia, kad artimiausiu metu šioje šalyje tikimasi 0,25 palūkanų kilstelėjimo. Globalus palūkanų normų mažinimo lėtėjimas šiemet gali prisidėti prie rekordinių aukso kainų „spaudimo“ žemyn.
Pasaulinė sidabro rinkos kaina tarp sausio 15 ir sausio 21 dienos nefiksavo jokių ženklių pokyčių ir sausio 21 dieną pasiekė 30,48 $/oz. tašką.
Nors ši savaitė sidabrui nebuvo įspūdinga, metalo augimą nuo 2024-ųjų metų pradžios skatina ir įtempta geopolitinė padėtis bei didžiulis brangiųjų metalų, kaip investicinio saugumo priemonės, populiarėjimas, ir platus sidabro panaudojimas pramoninėje gamyboje.
Sausio pirmoje pusėje sidabro įkainius taip pat palaiko išaugęs nerimas dėl galimų tauriojo metalo tiekimo problemų ir didėjanti nežinomybė dėl JAV-Kinijos prekybinių santykių ateities.
Paladžio rinkos kaina praėjusią savaitę smuktelėjo ~3 proc. ir sausio 21 dieną pasiekė 936 $/oz.
Tauriojo platinos metalo kaina nuo sausio 15 iki sausio 21 dienos nefiksavo beveik jokių pokyčių; sausio 21 dieną ji pasiekė 939 $/oz.
Globali momentinė vario kaina nuo sausio 15 iki sausio 21 d. augo ~2 proc. ir pasiekė 9222 $/t.
Nors sausio pradžia variui atrodo itin palankiai, investuotojai ir ekspertai su nerimu žvelgia į šio metalo ateities perspektyvas. Tikėtinas JAV tarifų pritaikymas Kinijai, Meksikai ir Kanadai neigiamai paveiktų tokių pramoninių metalų, kaip varis, globalią paklausą ir kainų stabilumą.
Kita vertus, optimistiškų naujienų galima įžvelgti Kinijos vidaus rinkoje. Su nekilnojamo turto krize ir ekonominiu lėtėjimu kovojanti didžiausia pasaulio vario naudotoja praėjusį gruodį 12 proc. padidino kasmėnesinį vario koncentrato importo kiekį. Ši naujiena, susijusi su daugybės Kinijos liejyklų sugrįžimu prie darbo, gali skatinti vario kainų augimą. Tikėtina, jog 2025-aisiais vario koncentrato pasiūla bus mažesnė, nei gamybinė medžiagos paklausa. Vyraujant palankioms rinkos sąlygoms, šis veiksnys gali prisidėti prie globalių vario kainų augimo.
Naujausios metalų kainų ir rinkos apžvalgos – tavo el. pašte!
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį.