Lapkričio 26, 2024
Metalų Biržos nuo 2024-11-20 iki 2024-11-26
Praėjusią savaitę kainų korekcijas fiksavusi tauriųjų metalų rinka jautriai sureagavo ir į staigius pokyčius globalioje geopolitinėje erdvėje, ir į JAV suplanuotas naujas protekcionistines ekonomikos priemones, kuriomis šalis skatins vidaus gamybos augimą. Dolerio kursui tęsiant savo augimą, su kainos nuosmukio iššūkiais susiduria tokie būtinieji produktai, kaip varis, nafta ir kitos būtinosios žaliavos, kurių pirkimas-pardavimas rinkose atliekamas naudojantis JAV doleriais.
Nuo lapkričio 20 iki lapkričio 26 dienos aukso biržos kaina smuktelėjo ~1 proc. ir lapkričio 26 d. pasiekė 2625 $/oz.
Nors auksas šią savaitę pradėjo itin optimistišku augimu, antroje jos pusėje tauriojo metalo įkainius itin stipriai paveikė kelios naujienos. Investuotojai nuo aukso šiek tiek atsitraukė dėl geopolitinio stabilumo perspektyvų Artimuosiuose Rytuose. CNN duomenimis, šį antradienį vykstantis Izraelio ministrų kabineto balsavimas dėl paliaubų su Hezbollah, pagal neoficialių šaltinių duomenis, jau sulaukė ministro pirmininko B. Netanyahu pritarimo.
Aukso kainas paveikė ne tik globalaus politinio stabilumo augimas, bet ir viešai paskelbti JAV ekonominiai planai. Naujai išrinktas šalies prezidentas D. Trumpas pirmadienį pareiškė apie planuojamus įvesti 25 proc. dydžio importo tarifus Kanadai ir Meksikai bei papildomus 10 proc. tarifus importui iš Kinijos. Į vidaus rinkos augimo perspektyvas optimistiškai reaguojantis JAV dolerio kursas ir toliau auga, o globali investuotojų bendruomenė dėl to vangiau investuoja į tokias žaliavas, kaip auksas, nafta, varis ir kiti būtinieji resursai. Paaiškinimas paprastas – stiprėjantis dolerio kursas reiškia šia valiuta perkamų žaliavų pabrangimą tiems investuotojams, kurie pirkimus atlieka keisdami savo vietines valiutas į dolerius.
Sidabro rinkos kaina nuo lapkričio 20 iki lapkričio 26 dienos taip pat patyrė kainos korekciją. Per pastarąją savaitę sidabro rinkos kaina smuktelėjo ~1,4 proc. ir pasiekė 30,41 $/oz tašką.
Be jau įvardintų geopolitinio saugumo didėjimo bei protekcionistinės JAV politikos priežasčių, sidabro kainų korekcijas galimai paskatino dar viena naujiena iš Jungtinių Valstijų. Pokyčiams po rinkimų besiruošiančioje JAV vyriausybėje D. Trumpas į iždo sekretoriaus pareigas nominavo Scottą Bessentą – rizikos draudimo fondų investuotoją, kuris pasisako už laipsnišką naujų muitų įvedimą bei aukštos infliacijos vengimą. Šį pasirinkimą investuotojai įvertino kaip papildomą saugumo garantą, leidžiantį kiek atsitraukti nuo tauriųjų metalų, kaip nuo investicinės apsaugos priemonių.
Globali paladžio biržos kaina tarp lapkričio 20 ir lapkričio 26 dienos smuktelėjo 4 proc. ir pasiekė 982 $/oz.
Platinos kaina taip pat fiksavo korekciją: nuo lapkričio 20 iki lapkričio 26 dienos šio tauriojo metalo biržos įkainis smuktelėjo 3 proc. ir pasiekė 932 $/oz.
Nors pusbrangio vario metalo kaina pastarąją savaitę fiksavo ~0,7 proc. kilimą ir pasiekė 9029 $/t tašką, varis šiuo metu fiksuoja ~9,2 proc. nuosmukį nuo spalio pradžioje pasiekto 9943 $/t įkainio.
Vario sunkumus įsitvirtinti 10000 $/t kainos ribose galima iš dalies paaiškinti ir per protekcionistinę JAV politiką bei dolerio kurso stiprėjimą, ir per vario paklausos iššūkius Kinijos rinkoje. Kinija, pagrindinė vario naudotoja, pastaruoju metu išgyvena ekonominio augimo lėtėjimą ir vario paklausos mažėjimą. Tai skatina tokius finansų ekspertus, kaip Goldman Sachs, koreguoti savo vario kainos prognozes. Trackinsight duomenimis, Goldman Sachs analitikai ankstesnę 12000 $/t vario kainos prognozę 2024 metų pabaigai pakeitė į 10100 $/t įkainį, kurio tikimasi sulaukti 2025 m.
Naujausios metalų kainų ir rinkos apžvalgos – tavo el. pašte!
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį.