Liepos 30, 2024
Metalų Biržos nuo 2024-07-24 iki 2024-07-30
Praėjusi savaitė tauriųjų ir pusbrangių metalų rinkos pasižymėjo kiek nevienodu kainų judėjimu. Nors aukso bei platinos atžvilgiu stebėta rinkos kainų konsolidacija, sidabro bei paladžio kainos stabilizavosi tik po ryškesnio kritimo. Apskritai rinkose galima aiškiai pastebėti laukimo nuotaikas. Jos susijusios ir su galimais ateities sprendimais Japonijos bei Anglijos bankuose, ir su naujų Kinijos ekonomikos skatinimo priemonių vertinimu.
Aukso kainos praėjusią savaitę greitai atsistatė po nežymių korekcijų ir nuo liepos 26 iki liepos 30 d. laikėsi ~2387 $/oz ribose. Investuotojai akivaizdžiai laukia naujienų iš didžiųjų pasaulio bankų. Tikimasi, jog centrinis Japonijos bankas jau šį trečiadienį kilstelės savo palūkanų normas per 10 bazinių punktų (iki 0,1 proc.), tam jog jena būtų apginta nuo tokių valstybių, kaip Kinija, konkurencinės grėsmės. Taip pat aktyviai diskutuojama apie Anglijos banko galimybes mažinti palūkanų normas jau šiuo metu. Jei palūkanų mažinimo sprendimas būtų priimtas, kritęs JK obligacijų pelningumas veikiausiai naudingai pasitarnaus aukso kainų augimo perspektyvoms.
Sidabro kainos praėjusią savaitę konsolidavosi ~27,9 $/oz ribose tik po daugiau nei 3 proc. kainų kritimo liepos 25 d. Kitco ekspertų teigimu, sidabras šiuo metu sunkiai randa atramos tašką ties 29 $/oz. Kai kurie analitikai teigia, jog būtent auksui naudingai pasitarnauja didėjantis geopolitinis neužtikrintumas bei artėjančių JAV prezidentinių rinkimų rezultato neaiškumas.
Carstenas Fritschas, žaliavų rinkos analitikas viename pagrindinių Vokietijos bankų Commerzbank, teigia, jog sidabras įprastai neproporcingai seka aukso kainų pokyčius. Bet pastaruoju metu šis neproporcingumas labiau pasireiškia tik kainų kritimo atveju.
Pastarojo meto sidabro kainų silpnybę Carstenas grindžia faktu, jog tai yra plačiai pramonėje naudojamas metalas. O būtent baziniai pramoniniai metalai šiomis dienomis rinkose „kraujuoja“ dėl silpstančios paklausos iš strategiškai svarbios Kinijos rinkos.
Investuotojai laukia tolesnių žinių iš Kinijos vyriausybės, kurių kontekste būtų galima tiksliau įvertinti sumažintų šalies centrinio banko palūkanų normų faktą bei ~130 mlrd. dolerių vertės ilgalaikių obligacijų išleidimo poveikį sidabro ir kitų brangiųjų metalų ateities kainoms.
Paladžio kainos biržose pastarąją savaitę nuo ~929 $/oz smuko daugiau nei 2 proc. Nors ilgalaikės metalo perspektyvos neatrodo niūriai, šiuo metu paladis kenčia dėl pakankamų metalo atsargų rinkoje bei dalinio metalo paklausos mažėjimo transporto pramonės srityje.
Portalo Statista.com duomenimis, 2023 m. apie 82 proc. viso pasaulyje panaudoto paladžio buvo skirta būtent transporto priemonių išmetimo sistemoms. Kadangi pastaruoju metu stebimas elektromobilių, (nenaudojančių paladžio ir platinos savo sudėtyje turinčių katalizatorių) populiarėjimas, pakankamos dabartinės paladžio atsargos rinkoje skatina spekuliacijas, jog masiškesnių metalo kainos kilimų artimiausiu metu nematysime.
Vis dėlto, vertinant paladžio kainos situaciją, svarbu atsiminti ir faktą, jog šį metalą naudoja populiarėjantys hibridiniai bei vandeniliniai automobiliai. Jei jie sugebės užimti vis didesnę ateities transporto priemonių rinkos dalį, paladžiui tai padės užsitikrinti geresnę ilgalaikę rinkos paklausą ir potencialiai pasiekti ilgalaikį kainos augimą.
Platinos kainos po laikino nukritimo pirmoje savaitės pusėje sugebėjo sugrįžti į ~955 $/oz kainų ribas liepos 30 d. Pagal Reuters portale pateikiamus Johnson Matthey firmos komentarus matome, jog platinos rinka 2024 m. susiduria su didžiausiu pasiūlos trūkumu per pastaruosius 10 metų. Tad jei ir toliau stebėsime įvairių centrinių pasaulio bankų palūkanų normų karpymus, gali būti, jog jie padės paskatinti šio tauriojo metalo kainos augimą.
Panašu, jog nuo 9020 $/t iki ~8959 $/t šią savaitę nežymiai sumažėjusios vario kainos taip pat konsoliduojasi. Mišrios rinkos nuotaikos susijusios ir su faktu, jog globali vario paklausa ilguoju laikotarpiu vienareikšmiškai augs, ir su sudėtinga situacija Kinijos rinkoje.
Investuotojai niūriai žvelgė į prastesnius, nei tikėtasi, pastarojo ketvirčio Kinijos ekonominio augimo duomenis. Kita vertus, neseniai paskelbta apie Kinijos centrinio banko palūkanų normų mažinimą bei specialių Kinijos ilgalaikių obligacijų išleidimą. Tad turint omenyje globalias tendencijas ir Kinijos rinkos sprendimus, tikėtina, jog nuo šių metų gegužės fiksuotas vario kainų kritimas yra tik laikina problema, o ne ilgalaikė tendencija.
Naujausios metalų kainų ir rinkos naujienų apžvalgos tavo el. pašte
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį.