Balandžio 8, 2025
Metalų Biržos nuo 2025-04-02 iki 2025-04-08
Praėjusią savaitę tauriųjų metalų rinkas supurtę kainų pokyčiai labiausiai susiję su agresyviais JAV prekybos politikos sprendimais ir jų sukeltais neramumais akcijų ir valiutų biržose. Investuotojams su nerimu vertinant sparčiai kintančią globalios prekybos erdvę, net ir saugiausi taurieji metalai – auksas ir sidabras – nebeatrodo, kaip itin saugi ir perspektyvi investicija.
Globali aukso kaina nuo balandžio 2 iki balandžio 8 dienos patyrė ~4,2 proc. kainų korekciją ir balandžio 8 dieną pasiekė 3002 $/oz.

Stipriausiai prie staigios aukso kainų korekcijos prisidėjo JAV inicijuota globalaus prekybos konflikto eskalacija. Jungtinių Valstijų prezidentas D. Trumpas praėjusią savaitę paskelbė skirtingų dydžių globalius importo tarifus visoms prekybinėms JAV partnerėms. Iš Europos Sąjungos į JAV importuojamoms prekėms įvestas 20 proc. tarifas, o Kinijai jau įvestus muitus papildė naujas – 34 proc. – į JAV įvežamų prekių importo mokestis.
Tokios JAV prekybinės partnerės, kaip Kinija, greitai pritaikė atsakomuosius prekybos tarifus. Tačiau nors Jungtinių Valstijų akcijų birža fiksavo didžiausią korekciją nuo Covid pandemijos krizės, taurieji metalai kol kas netapo saugiu investuotojų prieglobsčiu. Iš dalies brangiųjų metalų nuosmukį nulėmė baimės ir abejonės dėl prekių ir paslaugų vartojimo pokyčių globalioje rinkoje.
Taip pat tikėtina, jog brangstantis importas į JAV skatins šios šalies vidaus rinkos augimą. Toks rezultatas prisidėtų prie dolerio kurso augimo ir, savo ruožtu, didintų investicinius tauriųjų metalų kaštus bei mažintų investicinį metalų patrauklumą tiems pirkėjams, kurie auksą, sidabrą ir kitas doleriais denominuotas žaliavas įsigyja naudodami savo nacionalines valiutas.
Sidabro rinkos kaina nuo balandžio 2 iki balandžio 8 dienos išgyveno dar sudėtingesnį laikotarpį. Fiksuota ~11,35 proc. korekcija sugrąžino metalą į 30 $/oz. kainos diapazoną.

Sidabro kainų kritimą taip pat nulėmė minėtieji neeilinio masto importo politikos sprendimai JAV. Net ir po išskirtinai aukštų importo tarifų priėmimo, Trumpas toliau grasina naujais, 50 proc. muitais atsakomuosius tarifus priėmusiai Kinijai. Tuo tarpu JAV iždo sekretorius Scottas Bessentas pranešė, kad jau beveik 70 JAV prekybinių partnerių susisiekė su Baltaisiais Rūmais dėl importo tarifų lengvatų. Vis dėlto, rinkoje vyraujant neapibrėžtoms nuotaikoms dėl tolesnių globalių prekių importo-eksporto sprendimų, pasaulinė prekybos krizė atneša nuostolius ir į tauriųjų metalų sektorių.
Paladžio rinkos kaina nuo balandžio 2 iki balandžio 8 dienos smuktelėjo ~5,3 proc. ir pasiekė 921 $/oz.

Pasaulinė platinos kaina nuo balandžio 2 iki balandžio 8 dienos sumažėjo ~4,9 proc. ir pasiekė 926 $/oz.

Globali vario rinkos kaina nuo balandžio 2 iki balandžio 8 dienos smuktelėjo ~9 proc. ir pasiekė 8779 $/t.

Nors vario kainų stabilumui trumpuoju laikotarpiu neabejotinai pakenks progresuojantis prekybinis karas tarp Kinijos ir JAV, dauguma investuotojų neįvertino vieno reikšmingumo šio pramoninio metalo importo-eksporto niuanso.
JAV paskelbus globalius importo tarifus visiems prekybiniams partneriams, vario metalas specialiame Baltųjų Rūmų įsake įvardintas tarp produktų, kuriems naujausi importo tarifai nebus taikomi. Tikėtina, jog ilguoju laikotarpiu šis sprendimas padės iš dalies išvengti vario kainos spekuliacijų, susijusių su prekybos konfliktais ir prisidės prie tolesnio vario paklausos augimo JAV rinkoje.
PRENUMERUOKITE NAUJIENLAIŠKĮ ir skaitykite metalų kainų bei rinkos apžvalgas!
Pateikdamas (-a) savo el. pašto adresą patvirtinu, kad sutinku gauti naujienlaiškius ir kad mano duomenys būtų tvarkomi tiesioginės rinkodaros tikslais pagal NOVITERA privatumo politiką. Bet kada galiu atsisakyti prenumeratos, paspaudęs(-usi) nuorodą naujienlaiškio apačioje.