Vasario 4, 2025
Metalų Biržos nuo 2025-01-29 iki 2025-02-04
Skubus apsidraudimas reaguojant į naujas rinkos grėsmes. Šiais žodžiais galima glaustai apibūdinti drastiškus tauriųjų metalų kainų prieaugius, kuriuos praėjusią savaitę skatino staigūs pokyčiai globalios ekonomikos erdvėje. Rekordinį augimą taurieji metalai fiksavo ir dėl griežtų JAV prekybos tarifų sprendimų, ir dėl greito Kinijos atsako į kintančią ekonominę tvarką. Taip pat tauriųjų metalų augimą šio mėnesio pradžioje galimai paskatino ir staigi kriptovaliutų rinkos korekcija.
Praėjusią savaitę taurusis aukso metalas fiksavo naujus visų laikų kainos rekordus. Nuo sausio 29 iki vasario 4 dienos >2 proc. augusi aukso momentinė rinkos kaina vasario 4 dieną pasiekė 2821 $/oz.
Aukso, kaip investicinės apsaugos pasirinkimą paskatino aštrėjantis ekonominis karas tarp JAV ir Kinijos. Jungtinių Valstijų prezidentas D. Trumpas priėmė ilgai žadėtą 10 proc. importo tarifą visoms kiniškoms prekėms. Kinijos vyriausybė, reaguodama į šį sprendimą, greitai atsakė 15 proc. importo tarifais amerikietiškų anglių ir skystųjų gamtinių dujų importui bei 10 proc. tarifais žemės ūkio technikos, žaliavinės naftos bei įvairių didelio galingumo transporto priemonių importui.
Investuotojų nerimą skatina ir 30-iai dienų atidėtas Trumpo sprendimas įvesti importo tarifus Kanados ir Meksikos prekėms. Baiminantis plataus masto prekybos konflikto ir sumaišties globaliose tiekimo grandinėse, taurieji metalai įgyja vis didesnę svarbą investiciniuose valstybių ir privačių investuotojų portfeliuose.
Ekonominis neapibrėžtumas naudingai pasitarnavo ir pasaulinėms sidabro kainoms. Sidabro rinkos įkainiai nuo sausio 29 iki vasario 4 dienos augo ~2,5 proc. bei pasiekė 31,64 $/oz.
Tikėtina, jog sidabro įkainius padėjo auginti ne tik aštrėjantys prekybiniai konfliktai, bet ir laikina suirutė kriptovaliutų biržose.
Tauriųjų metalų sektorius investicine prasme laikomas daliniu kriptovaliutų konkurentu. Todėl kai tokios kriptovaliutos, kaip bitkoinas, į rinkos neramumus reagavo per vieną parą fiksuodamos >6 proc. korekciją, šis nuosmukis ir chaotiška investuotojų reakcija padėjo daugiau kapitalo pritraukti būtent į tauriųjų metalų sferą.
Paladžio rinkos kaina nuo sausio 29 iki vasario 4 dienos pakilo ~4,5 proc. ir pasiekė 1013 $/oz.
Platinos taurusis metalas fiksavo kiek kuklesnį prieaugį. Nuo sausio 29 iki vasario 4 dienos pasaulinė platinos kaina augo >1,5 proc. ir pasiekė 966 $/oz.
Globali vario kaina nuo sausio 29 iki vasario 4 dienos augo ~2,5 proc. ir pasiekė 9167 $/t.
Vario metalas pastaruoju metu susiduria su nemažu kainų „spaudimu“, siejamu ir su globaliais prekybos konfliktais, ir su sudėtinga ekonomine situacija Kinijos vidaus rinkoje. Tačiau, ekspertų teigimu, rinkoje jaučiamas reikšmingas vario koncentratų deficitas padės pritraukti daugiau prekybinio-investicinio kapitalo būtent į šio pramoninio metalo sektorių.
Palankiai nuteikia ir naujausi JAV pramonės rodikliai. Jungtinės Valstijos – antra pasaulio valstybė pagal sunaudojamo vario kiekius – neseniai paskelbė, jog šį sausį šalies gamybos pramonės pirkimo vadybininkų indeksas (PMI) augo pirmąkart po 26 mėnesių mažėjimo. JAV PMI indekso šuolis nuo 49,2 iki 50,9 punktų signalizuoja ir apie tikėtiną vario paklausos augimą šioje aukštos pridėtinės vertės rinkoje.
Naujausios metalų kainų ir rinkos apžvalgos – tavo el. pašte!
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį.