Metalų perdirbimas ir išgavimas

Tel: +370 37 408013

info@novitera.lt

Kovo 7, 2018

Pastaroji savaitė nesiliauja stebinti investuotojų – kovo mėnuo prasidėjo su nemažu kainų kryčiu. Tai galima pastebėti palyginus su vasario mėnesio kreivėmis, kurios nors ir nebuvo su stabiliai kylančios, bet gan įtikinamai žadėjo kainų didėjimą. Kinijos ir Indijos ekonominis atsigavimas visgi nepadėjo kainų kreivėms šoktelti į viršų. Stebina ir tai, jog paladis, kuris jau kelias savaites iš eilės laikėsi stipriose augančios vertės pozijose, dabar turi gerokai mažesnę vertę.
Nors aukso vertė paskutinę vasario savaitę ženkliai krito iki 1316,84 $/oz, praėjusi savaitė neparodė ženklaus kainos augimo. Anot apžvalgininko Ambrose O'Callaghan (TheMotleyFool.com), dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo vykdomos politikos ir nenustatomų kitų metalų kainų gali įsižiebti pasaulinis prekybos karas, o tai daro neigiamą įtaką aukso ir sidabro verčių pokyčiams. Infliacijos baimė vis didėja, o ekonomikos augimas su didėjančiomis algomis tos situacijos nepagerina (šalt. InvestmentNews.com).  Visgi apžvalgininkas Moe Zulfiqar iš LombardDealer.com teigia, kad aukso kainas diktuoja dolerio kursas, tad investuotojams nereikėtų nusiminti, o tik akylai stebėti šios valiutos pokyčius. Anot šaltinio Scrapregister.com, yra keturi pagrindiniai veiksniai, kurie darys įtaką aukso kainos augimui: sinchronizuotas pasaulinės ekonomikos augimas, sumažėjantys balanso tarpsniai ir didėjančios palūkanų normos, neapčiuopiamo turto kainos, rinkos skaidrumas, veiksmingumas ir prieiga. Šiuos veiksniai darys įtaką ir kitų metalų kainų pokyčiams, tad rekomenduojama stebėti juos ir dolerio kurso pokyčius.
 
Sidabro kreivė šią savaitę vėl nešoktelėjo aukštyn, tačiau išliko gan pastovioje pozicijoje. Ne paslaptis, kad sidabro kainos mažėjimas puikiai atspindi infliacijos pėdsakus. Nors kovo 5 d. sidabro kaina kilo iki 16,53 $/oz., kitą dieną ji krito iki 16,4 $/oz. Tačiau anot apžvalgininkės Myra P. Saefong (Marketwatch.com), šiais metais sidabras gali sudominti investuotojus labiau nei auksas dėl dviejų priežasčių: pirma, jis yra žymiai pigesnis, o antra, žiūrint į ilgalaikius šio metalo kainų pokyčius, pamatomas tikrai žymus atsigavimas. Tikimasi, jog šių metų perspektyvoje kaina arba išliks pastovi, arba šiek tiek augs.
 
Paskutinėmis vasario savaitėmis paladis stebino investuotojus savo rekordišku kainos šuoliu, tačiau praėjusią savaitę šis burbulas sprogo – platinos ir paladžio kainos praktiškai susilygino. Abi šių tauriųjų metalų kreivės yra tokioje pačioje kritimo būsenoje. Paladžio kaina siekia 987 $/oz, o platinos kaina krito iki 963,85 $/oz. Dėl Vokietijoje įvykusio dyzelinu varomų automobilių draudimo (šalt. Mining.com) platinos vertė toliau krenta. Nors benzinu varomų automobilių poreikis didėja, automobilių gamintojai jau spėjo sunerimti dėl naujos grėsmės – elektromobilių. Jei elektra varomos transporto priemonė populiarės, platina ir paladis gali patirti kainų krachą. Kita situacija, kurią verta stebėti – nikelio ir paladžio gamintojus „Norilsk Nickel“ (sutrumpintai „Nornickel“), kurie paskelbė 16 % savo pelno krytį, o tai padarė didelę įtaką šių metalų kainos staigiam sumažėjimui (ekspertė Mariaan Webb iš Miningweekly.com). Investuotojai, kurie domisi platina ir paladžiu, turėtų stebėti ne tik automobilių rinkos pokyčius, bet ir „Nornickel“ krizę.
 


 

Nors varis vasarį laikėsi gana stabiliai, tačiau kovo pirma savaitė atnešė ne kokių naujienų – jo kaina krito iki 6848 $/oz. Šį kartą infliacija paliko ryškų pėdsaką šio metalo vertės pokyčiuose. Tačiau nusiminti neverta – Kanadoje rasti nauji aukso ir vario klodai, o tai gali pakelti šio metalo vertę net ir per infliaciją (šalt. RamblerMetals.com), tad lieka stebėti šio metalo kainos pokyčius.