Metalų Biržos

Sausio 31, 2019

Pirmasis šių metų mėnuo baigiasi labai pozityvia nata – kone visų tauriųjų metalų kainos gerokai šoktelėjo, lyginant su praeita savaite. Kaip ir buvo galima tikėtis, 2019 metai bus tie metai, kurie atneš tauriųjų metalų klestėjimą. Žinoma, šiokių tokių verčių sumažėjimų ateityje bus dėl pasaulinės ekonomikos krizės, bet tai nepadarys didelės neigiamos įtakos metalų kainoms (šalt. „Reuters.com“).
Aukso kaina šiuo metu yra 1320$/oz. Šaltinis „Mining.com“ mano, jog per 2019 m. aukso kaina bus didžiausia per pastaruosius šešerius metus. Aukso poreikis ir pirkimas sparčiai auga – JAV centrinis bankas didina geltonojo metalo rezervus (šalt. „Bloomberg.com“). Viena didžiausių pasaulio ekonomikų – Kinija – taip pat sunaudoja daug aukso: vien per praeitus metus šio metalo buvo sunaudota 5.73 % daugiau (šalt. „Metalsdaily.com“). Galima teigti, jog aukso ateitis yra labai šviesi.
 
Sidabras jau viršija 16 $/oz. kainą. Natūralu – kai kyla aukso kaina, sidabro dažniausiai neatsilieka. Apžvalgininkas Neils Christensen iš „Kitco.com“ teigia, jog jei sidabro kaina jau viršija 16 $/oz., tai labai tikėtina, jog jo vertė dar labiau kils. Svarbu paminėti, kad rinkoje, ypač juvelyrikos, jaučiasi šio metalo trūkumas, o tai irgi daro įtaką kainos kilimui; šaltinis „Bloomberg.com“ teigia, jog sidabro poreikis per šiuos metus tikrai išaugs.
 
Paladžio kaina jau po truputį krenta ir šiuo metu siekia 1361.75 $/oz. Šaltinis „Fxstreet.com“ teigia, jog metalo rinkoje vis dar trūksta, tai šie nežymūs kainos kryčiai nėra ilgalaikiai. Visgi, šaltinis „Investinghaven.com“ mano, jog investuotojams nebeverta investuoti į paladį ir metas parduoti jį, kai kaina yra dar didelė.
Svarbu paminėti, kad geležies-paladžio katalizatoriai daug mažiau teršia aplinką, tad automobilių gamintojai tikrai nesustos diegti šios technologijos savo gamyboje (šalt. „Spectrum.ieee.org.“). Rusijos didžiausias paladžio tiekėjas „Nornickel“ paskelbė, kad per šiuos metus didins paladžio kasybos darbus dėl augančio metalo poreikio (šalt. „Reuters.com“).
Tuo tarpus platinos kaina pradėjo augti – šiuo metu metalas kainuoja 817.75 $/oz. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, jog platina formuoja nano-burbulus, kurie taip pat gali mažinti kenksmingų dalelių išskyrimą į atmosferą – tai galima panaudoti automobilių katalizatorių gamyboje (šalt. „Phys.org“). Platinos kasykla „Eurasia Mining“ patvirtino, jog didins šio metalo gavybos darbus (šalt. „Proactiveinvestors.co.uk“). Svarbu pridurti, kad Kinijoje auga automobilių pardavimai, tad tiek platinos, tiek paladžio poreikis nemažės (šalt. „Shine.cn“).
 


 
Vario kaina padidėjo ir šiuo metu siekia 6122.24 $/t. Metalo poreikis nesumažėjo ir viena didžiausių Čilės kasyklų „Antofagasta“ plečia „Centinela“ vario kasyklą – investicijos siekia 3 mlrd. JAV dolerių (šalt. „Mining.com“). Ateityje galima tikėtis nepastovaus vario kainos augimo, kadangi metalo kaina reaguoja į pasaulinės ekonomikos pokyčius.