Metalų Biržos

Vasario 8, 2018

Brangiųjų metalų komplekso rezultatai pastarąją savaitę buvo gan silpni. Ypač stipriai krito, ne per seniausiai rekordus mušęs, paladis. Tuo tarpu aukso, sidabro ir platinos kainos prieš savaitgalį leidosi, o šią savaitę vėl kilo.

Šiandieninė (02.06) aukso kaina labai panaši į praėjusios savaitės pradžios kainą. Paskutiniais duomenimis ji siekė 1343.88 $/oz (1085.26 EUR/oz). Tačiau per savaitę aukso kaina gan ryškiai svyravo: penktadienį (02.02) geri JAV darbo rinkos duomenys mušė tauriojo metalo kainą, kuri pirmadienio rytą (02.05) siekė vos 1330.39 $/oz. Auksą į dabartinį lygmenį stumtelėjo stiprus akcijų biržų smukimas. Dėl šio veiksnio investuotojai atsigręžė į saugesnes investicijas – dolerį ir auksą.

Penktadienį (02.02) Dow Jones indeksas krito apie 2.5%, o pirmadienį (02.05) - net 4.6%. Pasak ekspertų, akcijų biržas „išgąsdino“ itin išaugusios JAV obligacijų palūkanos ir spėjimai, kad netrukus centriniam bankui gali tekti spręsti kylančios infliacijos problemą. Obligacijų rinkos padėtis (ypač stiprių akcijų biržų kontekste) apribojo ir aukso patrauklumą, tačiau užsitęsus dabartinei situacijai auksas gali vėl pakilti.

 

Sidabro kainos kreivė kito panašiai į aukso kainos kreivę – penktadienį (02.02) kaina krito, o pirmadienį (02.05) vėl kilo į viršų. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad praėjusią savaitę aukso ir sidabro kainos santykis peržengė 80 – istoriškai tai itin geras ženklas sidabrui. Kita vertus, šiuo metu dar sunku spręsti ar akcijų biržose prasidėjo ilgalaikė korekcija, todėl prognozuoti sidabro kainos tendenciją reiktų atsargiai. Ilgesniuoju laikotarpiu ekspertai sidabrui pranašauja stiprų kilimą.

 

Platinos ir paladžio kainos savaitės eigoje priartėjo viena prie kitos. Platina judėjo panašiai kaip auksas ar sidabras, o šiandien kaina siekia 995.34 $/oz (793.55 EUR/oz). Platiną veikia ne vien pramonė, tačiau taip pat ir finansiniai veiksniai – būtent todėl šiuo atveju platina prieš savaitgalį ženkliai atpigo, o pirmadienį vėl kiek pabrango. Tuo tarpu, nuo pramonės stipriai priklausomam paladžiui pastaroji savaitė buvo ypač prasta, ekspertų teigimu – katastrofiška. Krintančios akcijų biržos signalizavo investuotojams apie prastus laikus automobilių pramonei, todėl paladis atpigo net per 60 $/oz ir šiandien (02.06) kainuoja vos 1026.48 $/oz (825.27 EUR/oz). Šiuo metu nėra aišku, kur sustos paladžio kaina, tačiau nepaisant akcijų biržų korekcijos ekspertai bendrą ekonominį foną vertina teigiamai.

 
 

Varis, kaip ir paladis, nuo savaitgalio stipriai leidosi. Paskutiniais duomenimis (02.06) trijų mėnesių pristatymo termino varis kainavo 7025 $/oz. Šio metalo kaina taip pat pozityviai koreliuoja su ekonomikos būkle, todėl nieko keisto, kad šiomis dienomis vario kaina laikosi žemiau. Kita vertus, ekspertai linkę nepanikuoti ir ilgesniuoju laikotarpiu vario galimybes vertina gerai.