Sausio 16, 2018

Praėjusią savaitę atrodė, kad brangiųjų metalų pakilimas kuriam laikui sustos: nusilpęs doleris savaitės pradžioje ėmė atsigauti, o apetitas rizikingesnėms investicijoms augo. Tačiau susiklosčiusi finansinė padėtis paneigė prognozes ir brangieji metalai toliau žengė į priekį.

Per pastarąją savaitę aukso kaina vėl kilo net 30 $/oz dolerių. Tendencija prasidėjo praėjusį ketvirtadienį, kuomet Kinijos valdžia rekomendavo šaliai sulėtinti ar net sustabdyti JAV obligacijų pirkimą. Dolerio indeksas šiek tiek krito, tačiau pokytis atrodė laikinas laukiant įvairių JAV ekonominių rodiklių. Penktadienį ši tendencija įgavo pagreitį: Europos Centrinio Banko gruodžio susirinkimo išrašas atskleidė banko planus 2018-ųjų pradžioje palaipsniui lėtinti savo obligacijų pirkimo programą. Po šios žinios ir silpnokų duomenų iš JAV (netikėtai krito gamintojų kainų indeksas ir augo nedarbas), dolerio indeksas krito į žemiausią tašką nuo spalio mėnesio.

Pirmadienį dolerio indeksas leidosi į žemiausią tašką per pastaruosius 3 metus, o auksas, savo ruožtu, šoktelėjo į aukštumas (1344.44 $/oz). Nusilpusiame doleryje atsispindi rinkoje pagreitį įgaunanti nuomonė, kad globalinis ekonomikos augimas aplenks JAV augimą, o kitų pasaulio ekonomikų centriniai bankai ims keisti monetarinę politiką greičiau nei tikėtąsi. Akivaizdžiu to pavyzdžiu tampa Eurozona, kurios atsigavimas atrodo vis tvirčiau.

Kol kas šiandien laikosi švelnesnė rinkos padėtis: doleris kilo, o auksas šiek tiek leidosi ir paskutiniais duomenimis siekė 1340.30 $/oz (1117.27 EUR/oz). Investicijų išsidėstymas šiuo metu rodo, jog doleris turėtų kristi dar žemiau, o euras kilti aukščiau. Dolerio/euro santykis artimuoju laikotarpiu turės didžiausią įtaką auksui, taigi, kaina turėtų kilti, tačiau šiuo metu vyksta lošimas kainomis, todėl situacija gali greitai keistis.

 

Kaip įprasta, sidabras kilo kartu su auksu, tačiau šio metalo svyravimai buvo gerokai drastiškesni. Dėl šios priežasties galėtų susidaryti įspūdis, jog sidabro pozicija nedaug keitėsi nuo praėjusios savaitės pirmadienio, kuomet kaina siekė 17.21 $/oz (paskutiniais duomenimis kaina siekia atitinkamai 17.25 $/oz ir 14.38 EUR/oz), tačiau ilgesnio laikotarpio tendencija rodo, kad sidabras kyla. Jei doleris nesustiprės – o panašu, kad artimiausiu metu tai įvykti neturėtų – sidabro kaina ir toliau svyruodama kils. Investuoti vertėtų ilgesniam laikotarpiui, mat artimuoju reikia tikėtis didelių šuolių ir nuopolių.

 

Platinos grupė šiuo laikotarpiu išlošė dar stipriau nei auksas ar sidabras – ypač pastebimas buvo platinos kainos kilimas. Metų pabaigoje daugelis ekspertų prognozavo platinai stiprius 2018 metus, tačiau tuo metu gan atkakliai laikėsi žemesnės kainos. Pirmadienį platina buvo pabrangusi net 40 $/oz ir kirtusi psichologiškai svarbų 1001.00 $/oz barjerą. Tiesa, šiandien baltasis metalas laikosi kiek santūriau ir paskutiniais duomenimis siekė 992.08 $/oz (800.78 EUR/oz). Platinai dalinai pagelbėjo stipri aukso pozicija. Paladis praėjusią savaitę daug nejudėjo, tačiau vakar taip pat mušė rekordus – šio metalo kaina siekė net 1138 $/oz, o šiandien leidosi iki 1116.49 $/oz (908.51 EUR/oz). Paladžio fenomeną pastaraisiais metais lemia geri pasauliniai automobilių pardavimai, taip pat rinkos posūkis link benzinu varomų automobilių - dėl šių veiksnių kyla metalo paklausa ir auga paladžio trūkumas. Ilguoju laikotarpiu tai pasikeis pereinant prie elektra varomų automobilių, tačiau gali pasikeisti ir artimesniuoju laikotarpiu, jei automobilių gamintojai imtų vietoj paladžio katalizatoriams naudoti pigesnę platiną. Tiesa, šiuo metu to ženklų nematyti.



 

Varis per pastarąją savaitę taip pat kilo – šiam metalui naudingas silpnas doleris ir optimizmas dėl pasaulio ekonomikos būklės. Ypač didelis šuolis vario kainoje įvyko vakar, kuomet ji pasiekė net 7248 $/t. Šiandien kaina kritusi, tačiau tai greičiau atspindi pardavimus siekiant pelno, o ne ilgalaikės tendencijos pradžią. Pastkutiniais duomenimis varis kainavo 7188 $/t – tikriausiai kaina ir toliau kils.