Metalų perdirbimas ir išgavimas

Tel: +370 37 408013

info@novitera.lt

Sausio 9, 2018

Tarp švenčių ir šios savaitės brangiųjų metalų kompleksas vieningai kilo, tačiau šią savaitę situacija bent iš dalies keičiasi.

Per pastarąsias porą savaičių auksas pabrango beveik trisdešimčia dolerių. Pirmasis kainos šuolis įvyko apie naujuosius metus kuomet taurusis metalas kirto psichologiškai svarbų 1300 $/oz barjerą, o praėjusios savaitės antrojo šuolio metu kaina peraugo rugsėjo mėnesio aukščiausiąjį tašką (1314.50 $/oz). Tokia sėkmė iš esmės atspindi dolerio padėtį: reaguodamas į pasaulyje sumažėjusią investicijų doleriais paklausą, žemas JAV obligacijų palūkanas ir optimizmą dėl kitų pasaulio ekonomikų sveikatos doleris prarado patrauklumą. Praėjusią savaitę dolerio indeksas buvo pasiekęs 91.75 – nejaukiai arti žemiausiojo rugsėjo mėnesio taško, 91.01. Dolerio negelbėjo nei JAV centrinio banko padidintos BVP augimo prognozės, nei entuziazmas dėl mokesčių reformos bei pakeltos palūkanų normos.

Nuo praėjusio antradienio dolerio padėtis gerėjo, tačiau auksas iš inercijos toliau kilo iki pat pirmadienio. Vakar aukso kaina pagaliau ėmė leistis ir šiandien pasiekė 1310.40 $/oz (1092.39 EUR/oz). Yra priežasčių manyti, kad šią savaitę kaina patirs dar didesnę korekciją – to reikalauja ūgtelėjusios JAV obligacijų palūkanos ir, ypač, pakilęs apetitas rizikingesnėms investicijoms – akcijoms. Ekspertai rekomenduoja laukti sekančio stabilaus taško aukso kainoje, mat ilgesniuoju laikotarpiu ji vėl turėtų kilti.

 

Sidabras, kaip įprasta, kilo kartu su auksu – nuo tarpšventinio laikotarpio šis metalas buvo pabrangęs net per 0.4 $/oz ir pirmadienį kainavo net 17.19 $/oz. Antradienį kaina krito, tačiau korekcija buvo ryškesnė nei aukso ir šiandien sidabras siekia vos 16.93 $/oz (14.11 EUR/oz). Šią savaitę vertėtų laukti sekančio kainos dugno – kaip ir auksas, sidabras pastaruoju metu brango per staigiai. Tiesa, sprendžiant tiek iš rinkos finansinės pozicijos, tiek iš aukso perspektyvų, ilgesniuoju laikotarpiu sidabras ko gero kils.

 

Platinos grupės pokyčiai buvo dar pastebimesni nei aukso: tiek platina, tiek ir paladis stabiliai brango ir aukščiausią tašką pasiekė praėjusį savaitgalį, kuomet platina siekė apie 970 $/oz, o paladis svyravo apie 2001-ųjų metų kainos rekordą (1110 $/oz). Nuo to laiko abu metalai šiek tiek atpigo – šiandien platinos kaina siekia 961.71 $/oz (795.90 EUR/oz), o paladžio 1098.57 $/oz (915.79 EUR/oz). Platinos grupės pagrindinius metalus – platiną ir paladį – įtakoja kiek skirtingi veiksniai. Platina, viena vertus, pramoninis metalas, tačiau taipogi jautrus ir finansiniams veiksniams. Dėl šios priežasties artimiausiu laikotarpiu galime tikėtis jog platina seks auksą, kuris tikriausiai judės žemyn. Tuo tarpu paladis, kurio kainą pagrinde lemia pramonė, gali kilti net dar aukščiau. Pastarųjų savaičių paladžio kainos sprogimas susijęs su automobilių pramonės nerimu, jog šio metalo trūkumas augančių pardavimų akivaizdoje taps tik dar ūmesnis. Taigi, kol automobilininkai nesiėmė keisti paladžio pagrindo katalizatorius kažkuo kitu, paladis turėtų išlikti stiprus.
 

 

Varis metų gale mėgavosi aukštumomis – sausio 2 dieną kaina siekė apie 7250 $/t - tačiau nuo to laiko kaina stabiliai leidosi iki žemiausio taško vakar (7086 $/t). Šiandien varis kiek pabrango ir paskutiniais duomenimis siekė apie 7110 $/t. Varį taip pat neigiamai veikė pastarųjų dienų dolerio sustiprėjimas, tačiau šiandien ši tendencija atrodo apstojusi, o tai, kartu su pranešimais jog 2018-iesiems prognozuojamas 3.1 % globalinės ekonomikos augimas, pozityviai veikia tiek šį, tiek kitus pramoninius metalus. Ilgesniuoju laikotarpiu yra ir daugiau prošvaisčių: Kinijos pasiryžimas riboti vario importą perdirbimui lems sumažėjusią pasiūlą, o taip pat šiais metais laukiami streikai įvairiose šio metalo kasyklose. Vis tik ekspertų nuomone rimtoms investicijoms į varį ko gero reikėtų palaukti pirmojo metų ketvirčio galo.